fredag22 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Lagar & regler

Konkurrensverket kommer inte utreda Icas priser

Publicerad: 30 juni 2023, 11:59

Jens Nylander anmälde Ica i mars för misstänkt kartellbildning.

Foto: Miriam Järlesjö, Jesper Frisk/Di

Konkurrensverket har beslutat att inte vidare utreda Icas prissättning, efter att entreprenören Jens Nylander lämnat in en anmälan till myndigheten.

Ämnen i artikeln:

Ica Sverige

Isidor Beslic

isidor.beslic@bonniernews.se


Entreprenören Jens Nylander har under våren granskat Ica och Ica-handlarnas bokslut.

Enligt hans slutsatser finns det bland annat tecken på att priser styrs centralt.

LÄS OCKSÅ: Nu slår Ica tillbaka mot Jens Nylander: ”Han försöker ge en felaktig bild”

I mars anmälde han marknadsettan till Konkurrensverket för misstänkt kartellbildning och träffade senare utredare på myndigheten för att lämna information och diskutera uppgifterna.

Men nu avskriver myndigheten ärendet och nöjer sig med den förklaring som Ica givit, rapporterar Realtid.

”I svaret uppgavs bl.a. att de enskilda Ica-handlarna kan välja att abonnera på ett hjälpmedel från Ica Sverige i syfte att hantera prissättningen på den stora mängd varor en Ica-butik tillhandahåller. Genom hjälpmedlet ges förslag på konsumentpris utifrån en varas detaljistpris. Den enskilda Ica-butiken kan här också göra mer generella butiksunika inställningar. Ett justerat detaljistpris innebär dock inte att något konsumentpris automatiskt justeras, utan prisjusteringar sker genom aktiva val från varje Ica-butiks sida", skriver myndigheten i beslutet.

LÄS OCKSÅ: Jens Nylander står fast vid kritiken mot Ica: ”Man har flyttat siffror mellan raderna”

Jens Nylander uppger för Realtid att han tycker att det är synd att saken inte prövas vidare.

– Att man väljer att prioritera på andra områden betyder inte att Konkurrensverket har tagit ställning till om någon överträdelse av konkurrensreglerna har skett eller inte. Man har bara gjort en bedömning att inte utreda saken vidare då det saknas tillräckliga indikationer idag. Men med framtida tips kan saken ändras, säger han till sajten.

LÄS OCKSÅ: Het debatt om nya nordiska kostråd: ”Kan bli en pappersdrake”

Dela artikeln:

Alla nyheter om dagligvaruhandeln – i ett nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev