Innovation
Så tog forskaren sin corona-idé till butikshyllan: ”Är lite orolig för hur det ska gå”
Publicerad: 21 mars 2023, 12:42
Peter och Xenia Bomgren har utökat familjeföretaget Sunwics produktrepertoar med färs av bondböna. Foto: Natalie Greppi
Ett pitchmöte med Ica Sverige hösten 2020 ledde till att forskaren Peter Bomgrens uppfinning landade på tacohyllan i höstas. Att produkten möter kunderna under Icas varumärke är en förutsättning för att lyckas, tror matinnovatören i Kungsbacka.
Ämnen i artikeln:
Ica SverigeFamiljeföretaget Sunwic är sedan 2009 en etablerad producent av kosttillskott. När pandemin satte käppar i hjulet för en planerad lansering på nya marknader fick grundare Peter Bomgren tid att utveckla
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår tidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration. Erbjudandet gäller ej befintliga prenumeranter.