Innovation
Fem år av flippar och floppar – här är lärdomarna av Icas experimentverkstad: ”Allt är lärande”
2017 lanserade Ica en innovationshub för att ge uppfinningsrikedomen mer spelrum. Bara 20 procent av idéerna leder till något som går att utveckla – och det är meningen. Nu avslöjar Ariella Rotstein, co-lead på IcaX, om hur bolaget jobbar med processer, ny teknik och varför man måste våga misslyckas för att hitta de bästa idéerna.
Publicerad: 2 november 2022, 08:45
Ämnen i artikeln:
Ica GruppenAlla IcaX idéer och tester har inte flugit. En del har blivit kortlivade.
Initiativet till innovationshubben grundar sig i att man inte rörde sig tillräckligt snabbt framåt och fångade de nya tekniska möjligheter som uppstod. Satsningen gjordes för att skapa bättre förutsättningar för
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår tidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.