Innovation
Coop pilottestar externa hämtskåp i samarbete med OK Q8
Publicerad: 18 november 2020, 10:00
Foto: OKQ8, Coop
Coop Butiker och Stormarknader (CBS) startar ett pilotprojekt kring externa hämtskåp. Piloten genomförs i samarbete med OKQ8 på deras servicestation vid Glädjens trafikplats norr om Stockholm.
Ämnen i artikeln:
CoopAH
Andreas Heneborn
Piloten startar i november i Upplands Väsby norr om Stockholm. Pilotprojektet är det första där Coops Hämtaskåp inte är kopplade till någon butik.
– Vi gör detta för att komma närmare våra kunder och medlemmar genom större tillgänglighet och att utvecklas i den riktning vi ser att branschen går mot, säger Erik Edvardsson som är ansvarig utveckling Digitalt och Marknad på CBS.
Ambitionen är att hämtskåpen ska finnas på fler platser om projeketet faller väl ut. I dagsläget finns Hämtalösningar vid mer än 40 butiker inom CBS.