E-handel
Icas stora lagersatsning haltar – bilarna står stilla: "Underutnyttjad"
Publicerad: 17 oktober 2022, 09:04
Den låga beläggninsgraden på Icas högautomatiserade lager i Brunna gör att många bilar står still. Foto: Jonas Borg
Ica är ensamma i dagligvarubranschen om ett högautomatiserat renodlat e-handelslager. Vägvalet ska på sikt leda till en lönsam e-handel med mat. Men i dag ligger beläggningsgraden på omkring 20 procent. ”Vi är i en tidig fas”, säger e-handelschefen Tony Holmberg.
I mars besökte Dagligvarnuytt som första tidning Icas och Ocados robotiserade e-handelslager utanför Stockholm. I dag levererar lagret beställningar till i princip alla för närvarande 77 butiker i huvudstadsregionen som
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår tidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.