Arbetsliv
Risken i avtalsrörelsen – höjda löner leder till arbetslöshet: ”Svåra utmaningar”
Publicerad: 26 oktober 2022, 08:07
Arkivbild. Nya kollektivavtal ska slutas mellan fack och arbetsgivare. Foto: Monika Nilsson Lysell, Andreas Fransholm
Avtalsrörelsen är i gång och mycket talar för att den blir tuffare än på länge. I ena vågskålen ligger löneökningar – i den andra arbetslösheten. Alltmedan inflation och räntor spökar i kulisserna. ”Vi står inför svåra utmaningar”, säger Martin Nyberg, avtalssekreterare på Handels.
Om fem månader löper det nuvarande kollektivavtalet mellan Handelsanställdas förbund och arbetsgivarorganisationerna ut. Parterna ska med start i januari förhandla om nya avtal som ska gälla från och med den
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår tidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration. Erbjudandet gäller ej befintliga prenumeranter.