Arbetsliv
Ica-personal missnöjda med nya Z-kassan: ”Innebär ett helt nytt arbetssätt”
Publicerad: 20 oktober 2021, 11:33
Henrik Wahlsten, checkoutansvarig på Ica Sverige.
Ica-personal är kritiska mot den nya Z-kassan. ”Många tycker att arbetsställningen är oergonomisk”, säger Alexander Müller, skyddsombud vid Ica Kvantum i Örnsköldsvik.
Ämnen i artikeln:
Ica SverigeMed den vill man skapa ett mer flexibelt arbetssätt där kassören kommer närmare kunderna i självservicezonen.
Ica Supermarket Storgatan i Linköping var först med att testa den nya kassadisken, vilken är formad som ett z.
I dag finns den i cirka 40 av kedjans butiker.
Nu riktar butikspersonal kritik mot lösningen, rapporterar Handelsnytt.
– Tre av fyra som jobbar i kassan är missnöjda. Många tycker att arbetsställningen är oergonomisk, att man tvingas jobba stående och vrida sig mycket, säger Alexander Müller till tidningen.
En anställd i en annan Ica-butik hävdar att nästan ingen där gillar Z-kassan.
– Jag får ont så jag mår illa av att dra varor från ena kassabandet till det andra. Det är stressande och man känner sig otrevlig mot kunden när man måste splittra sin uppmärksamhet mot självutcheckningen. Vi har satt en gräns på max en timme i taget i Z-kassan för att det är så påfrestande att jobba där.
Henrik Wahlsten, checkout-ansvarig på Ica Sverige, säger till Handelsnytt att han har förståelse för anställda upplever den nya kassalösningen som ett problem inledningsvis. .
– Z-kassan innebär ett helt nytt arbetssätt. Jag har stor ödmjukhet och respekt för att det tar tid att få med sig alla medarbetare på förändringsresan. Det är en stor utmaning.
Han påpekar emellertid att kassan provats ut i nära samarbete med personal i en butik och att den därefter modifierats för att ge bästa ergonomi.
– Vi har följt Arbetsmiljöverkets riktlinjer för ergonomi vid kassaarbete. De flesta reaktioner vi får från användarna är positiva, säger Henrik Wahlsten.