fredag22 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Stängning

Här stänger Hemköp för gott: ”I det här läget hade vi inget val”

Publicerad: 19 februari 2021, 08:49

Hemköp stänger sin butik i centrala Örnsköldsvik. OBS! Bilden är en genrebild.

Foto: Jamin Pirnia

Hemköp stänger sin butik i centrala Örnsköldsvik. ”Att stänga en butik är inget vi gör lättvindigt, i det här läget hade vi inget val”, säger pressansvarig Elin Jarl.

Ämnen i artikeln:

HemköpNedläggning

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Den 1 april stänger Hemköp sin butik i gallerian Magasinet i centrala Örnsköldsvik. 

Effekterna av coronapandemin kombinerat med att fastighetsägaren vill höja hyran är bakgrunden till beslutet, enligt Elin Jarl. 

– Under pandemin har läget i centrum medfört kraftigt minskat kundflöde och försäljning. Med den planerade hyreshöjningen för lokalen omöjliggör det tyvärr att driva butiken vidare, säger hon till Örnsköldsviks Allehanda. 

Point Properties ägare fastigheten. 

– Det är alltid en pågående process att förhandla om hyror när man har en centrumfastighet. Det är naturligt och händer löpande hela tiden. Ibland säger fastighetsägaren upp kontrakt, ibland säger hyresgästen upp det och ibland händer inget alls, säger vd Magnus Åkesson till tidningen. 

Däremot vill han inte uttala sig om Hemköp specifikt. 

– Det går inte att gå ut och kommentera pågående förhandlingar, så jag kan varken säga bu eller bä.

Dela artikeln:

Alla nyheter om dagligvaruhandeln – i ett nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev