Få hela storyn
Starta din prenumeration
Säkerhet
Publicerad: 25 februari 2022, 12:09
Coop Mitts obemannade enhet i Gävle har anmält ett antal snatteriförsök. ”Vi vet vilka de är”, säger vd Magnus Wåhlander.
Flera obemannade dagligvarubutiker har stängt på grund av snatterier. Men enligt Dagligvarunytts rundringning ligger svinnet på samma nivå som för en bemannad butik. ”Snatterier är inte ett hinder för en bredare utrullning, säger Coop Mitts vd Magnus Wåhlander.
Den dygnet-runt-öppna och obemannade 24Food-butiken i Askersund är tillfälligt stängd efter återkommande problem med stölder. Och på Ica Nära i Fors slutar man helt med obemannade öppettider efter upprepade problem
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår tidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.