Ombyggnad
Över 50 000 registrerade privatkunder – nu vill Axfood locka fler till konceptet
Publicerad: 23 maj 2023, 07:39
Axfood satsar på fler Snabbgross Club.
Foto: Pressbild
Snabbgross Club växer. Ytterligare två butiker konverteras till konceptet. ”Satsningarna skapar även möjlighet för oss att stärka erbjudandet.”
Ämnen i artikeln:
AxfoodAxfood fortsätter satsningen på att erbjuda sitt restaurangkoncept till fler än restaurang- och företagskunder. Ytterligare två butiker konverteras till Snabbgross Club.
Det handlar om butiken i Växjö samt den på Gärdet som nu blir medlemsbutiker tillgängliga för privatkunder.
– Vi är glada över att fortsätta expansionen av Snabbgross Club till fler platser. Det ger ännu fler konsumenter chansen att ta del av vårt omfattande restaurangsortiment, till bra priser och via ett nytt sätt att handla. Satsningarna skapar även möjlighet för oss att stärka erbjudandet till befintliga restaurang- och företagskunder, säger vd Eva Pettersson i en kommentar.
Det var i slutet av 2020 som den första Snabbgross Club öppnade. I dag finns det på fem platser runt om i Sverige och butikerna har över 55 000 registrerade privatkunder.
LÄS OCKSÅ: Snabbgross Club ska växa – här öppnar kedjan fler butiker: ”Finns en stark efterfrågan”