Ombyggnad
Coop blir Xtra när lågpriskedjan expanderar i Malmö
Publicerad: 16 maj 2023, 09:09
Här invigs den senast öppnade Xtra-butiken vid Nydalatorget i Malmö. Butiken var tidigare en Coop.
Foto: Coop Sverige
Coop fortsätter att rulla ut butiker inom lågpriskedjan Xtra. Butiken på Nydalatorget i Malmö blir kedjans 57:e. Kundresponsen har varit ”Jättepositiv”, enligt butikschefen Ermin Dzelatic.
Ämnen i artikeln:
Coop Kristianstad/BlekingeLÄS OCKSÅ: Coop-chefens frustration – kräver fler Xtra: ”Behövs mycket större satsning”
Coops lågpriskedja Xtra har rönt stora säljframgångar sedan starten för drygt ett år sedan. Då var ambitionen att ställa om 70 butiker innan årsskiftet. Nu har kedjans 57:e butik öppnat på Nydalatorget i Malmö. Att kunderna uppskattar butikens nya kostym märks på ökade volymer: fryst, dryck, middagstillbehör, barnmat, chark, godis och bröd är några av kategorierna där försäljningen ökar.
LÄS OCKSÅ: Kedjans lågprisvarumärke ett av de mest eftersökta: ”Finns ett behov”
I ett pressmeddelande berättar nya butikschefen Ermin Dzelatic att kundernas respons varit ”jättepositiv”.
Det är framförallt tidigare Netto-butiker som ställts om till Xtra. Men butiken i Malmö har ställts om direkt från Coop till Xtra – det har bara gjorts en gång tidigare. Xtra-butiken, på 800 kvadratmeter, är unik på flera sätt. Här satsar man nämligen extra mycket på sortimentet: Världens mat. Xtra-butiker har i genomsnitt 100 produkter inom det sortimentet – butiken i Malmö har 350.
Sortimentet har efterfrågats av kunderna i området och butiken anpassar sig på så vis efter den lokala marknaden. Merparten av Världens mat-sortimentet har fokus på Balkan, men det finns även varor med ursprung från Mellanöstern, samt Halal-producerade livsmedel.
Här satsar man nämligen extra mycket på sortimentet: Världens mat.
Foto: Coop Sverige
Coop Syd är en av konsumentföreningarna som har satsat mest på Xtra och nära 30 av föreningens 108 butiker har nu konverterats till lågpriskonceptet.
LÄS OCKSÅ: Xtra på väg att gå om Willys Hemma – här ska kedjan öppna fler butiker