söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Koncept

Lågpriskedjans senaste tillskott – en testbutik för breddat sortiment

Publicerad: 24 maj 2023, 07:13

I förra veckan slog Xtra upp portarna på Nydalatorget i Malmö.

Foto: Press

Den senaste butiken i Coops lågprissatsning Xtra öppnade nyligen i Malmö. Butiken används som en testbutik med längre öppettider – och utökat sortiment. ”Efter utvärdering kan vi se detta i flera butiker”, säger Marcus Björling på Coop Sveriges pressavdelning.

Ämnen i artikeln:

Coop Kristianstad/Blekinge

Ellen Larsson

ellen.larsson@bonniernews.se


I förra veckan öppnade Xtra-butiken på Nydalatorget i Malmö. Det är den 57:e butiken i ordningen och unik i sitt slag. Här testas både ett både ett nytt och utökat

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Tidning direkt i brevlådan, 39 nr per år
Aktuell överblick, fördjupning och insyn i svensk och utländsk dagligvaruhandel.

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår tidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration. Erbjudandet gäller ej befintliga prenumeranter.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Alla nyheter om dagligvaruhandeln – i ett nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev