Etablering
Sabis senaste satsning firar ett år: ”Visionen har förverkligats”
Publicerad: 31 augusti 2023, 06:28
Hemköp i Sickla galleria firar ett år.
Foto: Pressbild
Det har gått ett år sedan Sickla galleria i Nacka fick en ny matbutik. ”Vi kan med stor glädje konstatera att visionen har förverkligats”, säger Madeleine Brehmer, vd för Sabis vilka ligger bakom satsningen.
Ämnen i artikeln:
Hemköp1 september förra året öppnade öppnades en Hemköpsbutik i Sickla galleria i Nacka.
Bakom satsningen står Sabis.
– Vår vision när vi startade butiken var att skapa en matdestination i Sickla, där det är roligt och inspirerande att handla, en personlig service på toppnivå, samtidigt som det går snabbt och enkelt. Vi kan med stor glädje konstatera att visionen har förverkligats, säger Madeleine Brehmer i en kommentar.
Butikschefen Robert Tingåker konstaterar stolt att butiken har fått många lojala kunder som uppskattar utbudet.
– Vi skapar matglädje varje dag och vi älskar att ge våra kunder personliga tips och råd. Det är roligt att se att kunderna har sina favoritdelar i butiken, många kommer hit för att besöka Godislandet, Köttboden eller Ostrummet, så våra tydliga avdelningar har verkligen gått hem, säger han.
LÄS OCKSÅ: Köttrum ska locka kunder när Sabis öppnar Hemköp i Sickla: ”Vågat att ta ytterligare ett kliv”
Butiken har också egna kockar på plats som lagar färdigmat, något som visat sig vara framgångsrikt enligt Sabis.
– Kunden i dag har ont om tid, därför uppskattar de vår färdigmat väldigt mycket. Vi har redan fått bygga ut den avdelningen. Vi har också utökat satsningen på klipp och erbjudanden under året, här fortsätter vi också locka fler kunder då vi har många unika klippvaror varje vecka, säger Robert Tingåker.
I morgon, 1 september, firas födelsedagen med kaffe och tårta. De försa 500 kunderna under dagen kommer att få en blomma. Firandet kommer att pågå hela månaden genom olika erbjudanden.