Etablering
Jätteoffensiv – här ska lågprisraketen bli dubbelt så stor: ”Vi har hittat rätt”
Publicerad: 7 mars 2023, 13:26
Coops satsning på lågpriskedjan Xtra har snabbt fått genomslag på marknaden. Nu siktar en av Coops jättar på att fördubbla antalet butiker. ”Konsumenterna har ett stort fokus på pris och det gör att Xtra säljer väldigt bra”, säger Peter Nordman.
Foto: Thomas Ohlén
Coops satsning på lågpriskedjan Xtra har snabbt blivit en succé. Nu siktar en av initiativtagarna på att fördubbla antalet butiker. ”Vi har en lista över potentiella butiker”, säger Peter Nordman.
Dagligvarunytt avslöjade i januari 2022 att Coop skulle lansera lågpriskedjan Xtra under våren och indexet från undersökningsföretaget GFK visar att genomslaget på marknaden har varit snabbt och starkt.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 446 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.