Få hela storyn
Starta din prenumeration
Etablering
Publicerad: 23 februari 2021, 13:33
Coop Norrbotten öppnar nytt i Gällivare och Kiruna.
Coop Norrbotten tänker öppna minst två nya butiker under kommande två år. Föreningen satsar i både Gällivare och Kiruna. ”Vi stärker vår position”, säger vd Peter Fjällborg.
Ämnen i artikeln:
Coop NorrbottenCoop Norrbotten har de senaste åren investerat 400 miljoner kronor i sitt butiksnät, och investeringarna fortsätter.
Kommande år planerar föreningen att öppna minst två nya butiker.
I Gällivare öppnas en butik på Lasarettsgatan, där Top bostäder bygger nya lägenheter. Den kommer att ligga i bottenvåningen i ett av de nya husen.
– Vi ser verkligen fram emot att få öppna en ny modern butik i Gällivare. Den nya butiken kommer att öppnas på ett attraktivt läge i den nya stadsdelen som växer fram, säger Roger Karlsson, butikschef för Coop i Gällivare centrum.
Öppning är planerad till 2023.
Redan i september 2022 är det premiär för en ny Coop-butik i Kiruna.
Butiken kommer att ligga längs den nya handelsgatan som skapas i Kiruna centrum.
– Vi tror på Kiruna och stärker vår position genom en nyetablering på en toppmodern mötesplats, säger Peter Fjällborg.
Ämnen i artikeln:
Coop Norrbotten