Rapporter
Stora Coop lyfte KF:s försäljning men det blev röda siffror – igen: ”Inte nöjd med resultatet”
Publicerad: 16 mars 2021, 07:36
Stora Coop drog upp KF-koncernens försäljning.
Foto: Gustaf Olsson
KF:s omsättning lyfte med 7,9 procent förra året. Men koncernen tvingades att visa röda siffror – igen. ”Jag är inte nöjd med minusresultatet”, säger vd Marie Nygren.
Kooperativa förbundets årsredovisning visar att nettoomsättningen steg med 7,9 procent jämfört med 2019.
Därmed kom koncernen upp i drygt 38,7 miljarder kronor.
– Den ökade omsättningen beror till stor del på en ökad volym inom detaljhandeln som helhet, säger Marie Nygren i en kommentar.
KF:s vd Marie Nygren redovisar ett stort försäljningslyft.
Foto: Miriam Järlesjö
Främsta förklaringen till KF:s försäljningslyft är att delägda dotterbolaget Coop Butiker och Stormarknader (CBS) hade ett starkt 2020.
CBS nettoomsättning ökade med 11,3 procent till 20,2 miljarder kronor.
– Framför allt är det Stora Coop som har gått bra under 2020. Det grundar sig i den prisresa som vi har genomfört och förändrade konsumtionsbeteenden.
Dagligvarunytt har flera gånger refererat uppgifter om att Coops digitala försäljning har haft stora framgångar.
Nu bekräftas säljökningen av KF.
– Onlineförsäljningen har exploderat under året och vi ökar mer än marknaden. Det ser dessutom ut att vara en trend som är här för att stanna, säger Marie Nygren.
KF tvingades att redovisa ett negativt rörelseresultat på 242 miljoner kronor och det blev alltså röda siffror även 2020.
Rörelseförlusten blev 186 miljoner kronor och förklaras med ”strukturella åtgärder i samband med omställning och nedstängning av Netto-verksamheten”.
Dessa uppgick enligt årsredovisningen till cirka 300 miljoner kronor och därtill kommer strukturkostnader för omorganisation av dotterbolaget Coop Sverige på 40 miljoner kronor.
– Jag är inte nöjd med ett minusresultat men jag är nöjd med de insatser som har gjorts över hela Sverige. Våra medarbetare har klivit fram, gjort till synes omöjliga saker möjliga och alla har presterat på topp.
KF bedömer att koncernen 2021 kommer att uppvisa ett positivt rörelseresultat exklusive realisationsresultat.
– Vi har tagit fram en strategisk plan och en ny vision att bli Sveriges viktigaste konsumentkraft. I det arbetet lyfter vi fyra viktiga områden som vi ska lägga extra fokus på de kommande åren, säger Marie Nygren och lyfter fram medlemsfrågor, gemensam kultur, finansiell stabilitet och relevant kommunikation.
KF-koncernen i siffror
Nettoomsättning: 38 750 (35 923)
Rörelseresultat: -186 (-242)
Nettoresultat: -109 (-72)
Fotnot: Beloppen är i miljoner kronor (2019 inom parentes).
Källa: KF:s årsredovisning.