Kartläggningar
Tempo byggdes om till Hemköp – blev en gasell: ”Saknades en riktigt bra butik”
Publicerad: 9 december 2022, 06:41
Henrik Olsson startade Hemköp i Östervåla i samband med konverteringen från Tempo. Nu finns butiken på Dagligvarunytts 100-lista med gasellerna i dagligvaruhandeln. Foto: Pressbild
Tempo konverterades till Hemköp för tre år sedan. Därmed skapades en av dagligvaruhandelns gaseller. ”Det saknades en riktigt bra butik här”, säger handlaren Henrik Olsson.
Ämnen i artikeln:
HemköpSå här har försäljningen utvecklats för butiken fem mil nordväst om Uppsala:
■ 2020: 20,9 procent.
■ 2021: 11,1 procent.
– Det saknades en riktigt bra butik i Östervåla och Hemköp har ett starkt varumärke. Det har gjort att de boende handlar här i mycket större utsträckning. Kunderna vet att prisskillnaden inte är så stor utan att de kan göra en bra affär hos oss, säger handlaren Henrik Olsson till Dagligvarunytt och tillägger att sortimentet växte och att inslaget av färskvaror blev avsevärt större när Tempo blev Hemköp.
Hemköp Östervåla i Uppland har efter konverteringen från Tempo blivit en av de mest snabbväxande butikerna i branschen.
Tack var senaste årens framgångar kom Hemköp i Östervåla upp i knappt 46 miljoner i nettoomsättning i förra bokslutet.
LÄS OCKSÅ: Här är Hemköps tio supergaseller – miljonregn över butikerna i toppen: ”Ett fantastiskt år”
I samband med profilbytet sålde butiken för 28 miljoner kronor.
– Men nu är vi uppe i 50 miljoner kronor.
Hur ser du på butikens utveckling framöver?
– Försäljningen börjar att stagnera men vi växer mer än Ica, säger Henrik Olsson.
Har du ingen prenumeration på Dagligvarunytt? Lugn – det fixar du här. Och här kan du som prenumerant läsa tidningen digitalt. Är du prenumerant och behöver ett inlogg kan du få hjälp här.