lördag3 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kartläggningar

Etta på jättelistan – nu firar butiken med tårta till alla anställda: ”Gör ett väldigt bra jobb”

Publicerad: 24 februari 2022, 09:25

Martin och Mikael Ivarson är handlare på Ica Kvantum MM i Skene som har högst nettoomsättning per medarbetare i dagligvaruhandeln.

Ica Kvantum MM toppade Dagligvarunytts stora lista. I morgon blir det tårta i butiken för alla medarbetare. ”De gör ett väldigt bra jobb”, säger handlaren Mikael Ivarson.

Ämnen i artikeln:

Ica Kvantum

Thomas Ohlén

thomas.ohlen@bonniernews.se


Dagligvarunytts stora kartläggning av de 200 butiksbolag i branschen som har högst nettoomsättning per anställd visar att Ica Kvantum MM i Skene kom etta på närmare 8,7 miljoner kronor. 

Förstaplatsen har snabbt blivit uppmärksammad.

– Alla våra medarbetare känner förstås till det, säger Mikael Ivarson som driver den framgångsrika butiken tillsammans med sin bror Martin.

Även kunder som har besökt Ica Kvantum MM under torsdagen har kommenterat topplatsen.

– Borås Tidning har en artikel om oss i dag så nyheten har spridit sig.

I morgon, fredag, blir det alltså tårta för de 55 medarbetarna.

– De vet faktiskt inte om det ännu men jag tror att det blir uppskattat. Hoppas att alla medarbetare tar till sig detta och känner sig hedrade. De gör ett väldigt bra jobb, säger Mikael Ivarson till Dagligvarunytt.

HELA LISTAN – BUTIK FÖR BUTIK: Sveriges 200 mest effektiva butiker – de drar in flest miljoner per anställd 

Dela artikeln:

Alla nyheter om dagligvaruhandeln – i ett nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev