Investeringar
Ännu ett ägarbyte – Willys tar över en av Matrebellernas största butiker
Publicerad: 23 augusti 2022, 10:15
Nya Plusen i Flemingsberg blir en del av Willys. Foto: Foto: Pontus Nyman
Willys förvärvar en av Matrebellernas största butiker. Nya Pulsen i Flemingsberg blir en del av kedjan.
Ämnen i artikeln:
WillysWillys förvärvar Nya Pulsen i Flemingsberg i Huddinge kommun från Flemingsbergs Livs AB.
Butiken är en av de största inom Matrebellerna med en omsättning på en kvarts miljard kronor.
Förutsatt att affären godkänns av Konkurrensverket sker övertagandet 16 januari.
Willys kommer då att stänga butiken under ett antal veckor för att modernisera den och bygga om den enligt kedjans senaste koncept.
Med förvärvet stärker Willys sin närvaro i sydvästra Stockholm. I våra meddelade kedjan att den etablerar en butik i grannorten Botkyrka. Sedan tidigare finns Willys i Tumba och Kungens Kurva.
LÄS OCKSÅ: Starten på stor offensiv – Coop köper Matrebellernas vinstmaskin: ”Fler butiker på gång”
Etableringschefen Heinz Möller ser utrymme för fler butiker i området.
– Vi ser att vi bidrar till att sätta press på matpriserna där vi etablerar butiker, något som det finns ännu större behov av nu när matprisinflationen är hög. Många har mindre pengar över i plånboken, och att få tillgång till en butik med riktigt låga priser kan göra stor skillnad, säger Heinz Möller.
De drygt 80 medarbetarna i Nya Pulsen kommer att erbjudas fortsatt anställning hos Willys.