Index
Jubel hos Stora Coop – här är siffran som avslöjar segern mot Ica Maxi och City Gross
Publicerad: 2 juni 2023, 10:59
Stora Coop har flest stormarknader i Sverige och har växt mest under vintern och våren – räknat i antalet kunder. Ingen annan stormarknadskedja lockar lika många nya köpare. Det visar unik data som Dagligvarunytt kan presentera i dag.
Foto: Monika Nilsson Lysell
Stora Coop har blivit hetast av stormarknaderna. Kedjan tar fler kunder än Ica Maxi och City Gross. Här är siffran som visar på remarkabla ökningen.
Dagligvarunytt kan i ett exklusivt samarbete med undersökningsföretaget GFK presentera unik data som visar att Stora Coop har starkast kundtillväxt av de tre stormarknadskoncepten i dagligvaruhandeln.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 446 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.