söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Försäljning

Ulf Mazurs facit efter Svantessons möten: ”Kan inte andas ut”

Publicerad: 21 april 2023, 12:18

Foto: Sören Andersson

Maten är 18 procent dyrare än för ett år sedan, men Matpriskollen ser ett pyttelitet trendbrott som får Ulf Mazur att prata om ”positiva signaler” i en intervju med SVT.

Ämnen i artikeln:

MatpriskollenMatpriser

Monika Nilsson Lysell

monika.nilsson@bonniernews.se


Priset på skafferivaror fortsätter uppåt, visar statistik från Matpriskollen som SVT tagit del av. Men på totalen syns ett trendbrott: mellan 20 mars och 17 april sjönk matpriserna med 0,1 procent. Finansministerns möte med Coop, Ica och Axfood hölls den 21 mars.

– Frukt och grönt har blivit billigare eftersom det är i säsong. Från konsumentens synvinkel är det positiva signaler, säger Ulf Mazur, vd på Matpriskollen, till SVT.

Sett över ett år har maten blivit ungefär 18 procent dyrare, och Ulf Mazur spår att fler prishöjningar är att vänta.

– Man ska inte ta det här som att priserna nu faller, för vi kommer se ökade priser inom många kategorier framåt också. Det finns ett sådant uppdämt behov. Vi som konsumenter kan inte andas ut.

LÄS OCKSÅ: Inflationens stora vinnare – nu vill alla ha matpriskoll: ”Ett enormt sug”

Här är kategorierna där priset faller

Mejeriprodukter: – 0,7 %
Ostprodukter: – 0,8 %
Grönsaker: – 1,5 %
Frukt och bär: – 1,6 %
Källa: SVT/Matpriskollen

Dela artikeln:

Alla nyheter om dagligvaruhandeln – i ett nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev