torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Försäljning

Jublet i Värmland när gränsen öppnade: ”Det är redan en jäkla skillnad”

Publicerad: 2 augusti 2021, 11:52

Gränslös glädje. Hypermat i Charlottenberg hoppas på fördubblad försäljning när Norge från och med i dag öppnat gränsen mot Värmland. Foto: Montage: Andreas Dyrberg Skog

I natt öppnades gränsen mellan Norge och Värmland, ett glädjebesked för handeln. ”Vi har haft en försäljning som motsvarar 40 procent av det normala men nu räknar vi med att nå 80 procent,”, säger Kai Hänninen, vd för Hypermat i Charlottenberg.

Ämnen i artikeln:

GränshandelCorona

AR


Sedan i höstas har den norska regeringen klassat Värmland som en så kallad röd region, vilket inneburit att endast den som är fullvaccinerad kunnat resa över gränsen utan att behöva sitta

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Tidning direkt i brevlådan, 39 nr per år
Aktuell överblick, fördjupning och insyn i svensk och utländsk dagligvaruhandel.

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 446 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Alla nyheter om dagligvaruhandeln – i ett nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev