Utblick
Snabb succé för Walmarts abonnemangstjänst
Publicerad: 7 oktober 2020, 06:16
Walmarts hypade plustjänst tycks ha blivit en snabb succé bland amerikanska konsumenter. Foto: Pressbild
Elva procent av de amerikanska konsumenterna har redan hunnit testa Walmarts nyligen sjösatta plus-program. För 900 kronor per år får kunden fria hemleveranser.
På bara tre veckor har Walmarts plus-tjänst lockat elva procent av de 20 000 amerikanska konsumenter som deltagit i en enkät om sina dagligvaruinköp. Walmart plus är en prenumerationstjänst som innebär att medlemmen får obegränsat antal hemleveranser om ordern bara överstiger 35 dollar (cirka 300 kronor). Tjänsten kostar 900 kronor om året eller 120 kronor i månaden.
LÄS MER: Walmarts nya tjänst ska skaka om Amazon
Enligt undersökningsföretaget Piplsay som genomfört enkäten hade 53 procent av de tillfrågade hört talas om tjänsten och elva procent hade redan skaffat ett abonnemang.
Var femte av de nyblivna kunderna säger att de lämnat konkurrenten Amazons Prime-tjänst för att testa motsvarande tjänst hos Walmart.
Var tredje Walmart plus-kund säger att det är det obegränsade antalet hemleveranser som fått dem att testa tjänsten.